صفحه نخست » مطالب » خدمات » آشنایی با خدمات طراحی سایت

آشنایی با خدمات طراحی سایت

طراحی سایت با روش های مختلفی انجام می شود. اینکه با چه روشی سایت طراحی شود بستگی به نیازمندی های شما دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع روش های طراحی سایت آشنا شوید.
web design

فهرست محتوا

قبل از اینکه در مورد خدمات طراحی سایت شرکت تــتا صحبت کنیم با برخی اصطلاحات آشنا می شویم، این اصطلاحات برای درک بهتر از روش طراحی سایت در اینجا آمده اند.

 

برخی از اصلاحات طراحی سایت

برخی از اصطلاحات طراحی سایت

 

سایت چیست؟

سایت، وب سایت (به فارسی تارنما) به مجموعه ای از صفحات وب گفته می شود که با یک هدف مشخصی بر روی یک آدرس گرد هم آمده اند. صفحات وب برگه هایی هستند که با استفاده از زبان علامتگذاری HTML نوشته می شوند و طراحی ظاهری یا قالب آن توسط CSS انجام می گیرد.  

 

طراحی واکنش گرا چیست؟

شاید این عبارت بارها به گوش شما خورده باشد که این سایت واکنش گرا یا Responsive است. این یعنی ظاهر و چارچوب بندی سایت طوری طراحی شده است که متناسب با اندازه صفحه نمایش و یا نوع آن قابل تغییر یا واکنش باشد. یعنی سایت در تمامی دستگاه ها و اندازه ها مانند صفحه نمایش و یا صفحه چاپ به درستی تنظیم شده باشد.  

 

سایت ایستا و پویا چیست؟

سایت ها یا صفحات وب به دو صورت استاتیک (Static) و داینامیک (Dynamic) ساخته می شوند. صفحات ایستا یا استاتیک به صفحاتی گفته می شوند که محتوای (Content) آن قابل مدیریت نیست و هربار که بخواهند تغییر کنند باید طراح یا توسعه دهنده آن مجدداً آن را از طریق کد نویسی تغییر دهد. اما صفحات وب پویا یا داینامیک طوری طراحی می شوند که محتوای آن ها قابل مدیریت باشد. مانند همین بخش وبلاگ سایت تتا که محتوای آن می تواند توسط پنل مدیریت اضافه شود.

 

Frontend و Backend چیست؟

سایت های داینامیک (که البته الان اکثر سایت ها داینامیک هستند و به همین دلیل از این به بعد هرجا از کلمه سایت استفاده می کنیم منظورمان همان سایت های داینامیک یا پویا است.) برای مدیریت محتوا نیاز به یک پنل مدیریت دارند که مدیر سایت بتواند از طریق آن محتوای سایت خود را مدیریت کند. به بخش پشتی یا فضای مدیریت محتوای یک سایت اصطلاحاً Backend می گویند و بخش جلویی سایت که خروجی محتواست و بازدید کنندگان سایت آن را مشاهده می کنند فرانت یا Frontend می گویند. طراحی هر یک از این دو بخش توسط تخصص هایی متفاوت انجام می گیرد. از این رو به توسعه دهندگانی که تخصص در برنامه نویسی و بانک اطلاعاتی برای تولید بخش مدیریت سایت دارند بک اند کار (Backend developer) و به کسانی که در طراحی ظاهر سایت تخصص هایی همچون HTML, CSS, JQuery و دیگر ابزارهای طراحی دارند فرانت اند کار (Frontend Developer) می گویند. توسعه دهندگانی تخصص در طراحی هر دو بخش را دارند Fullstack Developer می گویند.  

 

هاست و دامنه چیست؟

بعد از طراحی سایت باید این فایل ها و اطلاعات بر روی فضایی از اینترنت قرار بگیرد که در دسترس مراجعه کنندگان باشند. این فضا در اصل یک کامپیوتر است که با عنوان سرور (Server) شناخته می شود و امکان خدمات رسانی یا سرویس دهندگی دارد که به آن میزبان یا هاست (Host) می گویند. از خصوصیات دیگر این کامپیوترها سرعت بالای پردازش و فضای بالای آن است. همچنین این کامپیوتر باید یک آدرس ثابت داشته باشد تا همیشه همه بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. اما این آدرس ثابت یک عدد یا آی پی (IP) است که مطمئناً نمی توان آن را به سادگی حفظ کرد. به همین دلیل سازمانی متولی شد تا این مشکل را حل کند و کاری کند که یک اسم برای هر سایت در نظر گرفته شود. این اسم بصورت سالیانه اجاره داده می شود که اگر کسی آن را ثبت کرد ولی استفاده نخواست بکند برای دیگران آزاد شود. به این اسم که به آن آدرس آی پی مرتبط می شود آدرس دامنه یا به اصطلاح دومین (Domain) می گویند. این اسامی چون باید برای هر سایت منحصر بفرد باشند از یک پسوند برای آن استفاده کردند تا دامنه تعداد آن را افزایش دهند. به همین دلیل است که پسوند های .com، .net، .org و … را برای آن در نظر گرفتند. این پسوندها هیچ فرقی با هم ندارند و فقط آن ها را از نظر موضوعی و محلی دسته بندی کردند که مثلاً سایت های سازمانی .org یا سایت های ایرانی .ir باشند اما هیچ الزامی برای رعایت آن وجود ندارد. پسوند .com یکی از اولین و پر استفاده ترین پسوندها است لذا اکثر مرورگر ها و صفحه کلید ها از آن پشتیبانی می کنند و مزیت بیشتری نسبت به الباقی پسوند ها ندارد. پس در نتیجه به نام یا آدرس سایت دامنه (Domain) و به فضای میزبانی اطلاعات سایت هاست (Host) می گویند.  

همچنین بخوانید  چک لیست قبل از سفارش سایت

  خب حالا که با برخی اصطلاحات طراحی سایت آشنا شدیم بریم ببینیم با چه روش هایی می توان یک سایت را طراحی کرد و هریک چه مزایا و معایبی دارند.

 

روش های طراحی سایت

طراحی سایت

به دو روش کلی می توان یک سایت را طراحی نمود:

 

1- طراحی از طریق سیستم های مدیریت محتوا یا سایت سازها (CMS)

تاریخچه

طراحی سایت (سایت های داینامیک) با زبان های برنامه نویسی، بانک های اطلاعاتی و طراحی ظاهری انجام می گیرد. اما از آنجایی که اکثر سایت ها موضوعات مشخصی را دنبال می کردند و این پروسه طراحی وقت و انرژی زیادی می گرفت، تعدادی توسعه دهنده تصمیم گرفتند که زمان بگذارند و برنامه ای طراحی کنند که از طریق آن بتوان با سرعت بیشتری سایت را ایجاد نمود. رفته رفته امکانات و قابلیت های بیشتری به این سیستم های سایت ساز اضافه شد و به جایی رسیذ که نیاز به دانش برنامه نویسی برای طراحی سایت را به حداقل رساند. این سایت ساز ها هرکدام روشی را برای درآمد زایی خود در نظر گرفتند. برخی این سایت سازها را بصورت خصوصی برای شرکت خود فقط استفاده می کنند و با فروش پنل به کاربران کسب درآمد می کنند و برخی نیز آن را بصورت رایگان در دسترس عموم گذاشتند و فضایی ایجاد کردند که دیگران نیز بتوانند آن را توسعه و بهبود دهند تا سایت سازی بهتر و کارآمد تر داشته باشند مانند وردپرس (WordPress)، جوملا (Joomla)، دروپال (Drupal) و غیره. هریک از این سایت سازها امکانات و محدودیت هایی دارند اما آن ها برای اینکه این محدودیت ها را به حداقل برسانند بستری ایجاد کردند تا دیگر توسعه دهنده ها بتوانند از آن برای افزایش کارایی سیستم استفاده کنند. به این امکانات ماژول یا پلاگین می گویند. همچنین ظاهر این سایت سازها نمی توانست یکی باشد. پس برخی توسعه دهندگان شروع به طراحی قالب برای آن نمودند و این قالب ها و پلاگین ها می توانند محلی برای درآمد توسعه دهنده ها و افزایش کارایی و محبوبیت آن سایت ساز به شمار روند. به تمامی سیستم های مدیریت محتوا یا سایت ساز اصطلاحاً CMS می گویند.

 

اما چه سایت هایی را می توان با سایت سازها یا CMS ها طراحی نمود؟

همانطور که در بالا گفته شد سایت سازها یا CMS ها با هدف سهولت در پیاده سازی سایت هایی با موضوعات هم شکل ایجاد شده اند (مانند سایت شرکتی، فروشگاهی، خبری) اما به مرور زمان امکانات و قابلیت های بیشتری به آن اضافه شده است که می توان با آن ها بیشتر سایت های معمول را طراحی نمود. از طرفی اگر بخشی از امکانات مورد نیاز ما در آن سایت ساز یا پلاگین های آن موجود نباشد یا ظاهرهای موجود مورد پسند نباشند توسط توسعه دهنده ها می توان آن را پیاده سازی و به سایت اضافه نمود. پس با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا می توان اکثر سایت ها و امکانات مورد نیاز را طراحی و پیاده سازی نمود.  

همچنین بخوانید  آشنایی با خدمات طراحی نرم افزار

 

مزایا و معایب CMS ها چیست؟  

مزیت ها زمان طراحی کوتاه – یک سایت با استفاده از CMS ها با سرعت بیشتری طراحی و آماده می شود.

مقرون به صرفه – سیستم های مدیریت محتوا با توجه به اینکه نفر ساعت کمتری نیاز دارند برای آماده سازی سایت لذا قیمت به صرفه ای دارند.

توسعه سریع – سرعت تغییرات و به روزرسانی در سیستم های مدیریت محتوا بسیار بالا و ساده است. خطاهای کمتر – این سیستم ها چون هسته ای قدرتمند و توسعه دهنده های بیشماری دارند مستمر در حال رفع ایراد و بروزرسانی هستند پس احتمال وجود خطا (Bug) در آن ها بسیار کم است.  

معایب نامناسب برای سفارشی سازی زیاد – سایت هایی که امکانات و ویژگی های خاص می خواهند از CMS ها استفاده نمی کنند.

نامناسب برای نرم افزارهای تحت وب – سیستم ها و روندهای خاص تحت وب با سایت سازها طراحی نمی شوند.

سایت های خیلی بزرگ – سایت های خیلی بزرگ مثل دیوار یا دیجی کالا از این سیستم ها استفاده نمی کنند. البته به این معنی نیست که نمی توان با این سیستم ها آن ها را طراحی نمود اما ابزارهای بی شمار باعث کندی این سیستم ها می شود.  

نتیجه گیری

اگر می خواهید یک سایت معمول (فروشگاهی، خبری، شرکتی و …) با هزینه به صرفه داشته باشید و تحمل ندارید که چندین ماه صبر کنید تا سایت شما آماده شود این روش برای شما بسیار مناسب است. البته اشتباه نکنید این بدان معنی نیست که سایتی که با این سیستم ها ساخته می شوند حرفه ای نیستند و این را در نظر داشته باشید بیشتر سایت هایی که هر روز به آن ها مراجعه می کنید با استفاده از این سیستم ها طراحی شده اند.

 

2- طراحی سایت از صفر تا صد بصورت اختصاصی

به این فکر کنید که اگر یک ماشین می خواهید می توانید آن را در بازار خریداری کنید، اما اگر ماشینی که می خواهید امکانات خیلی خاصی دارد می توانید آن را از صفر تا صد متناسب با نیاز و علایق خود سفارش بدید بسازند. مطمئناً قیمت و زمانی که صرف ساخت آن می شود بیشتر از حالتی است که یک محصول تقریباً آماده را خریداری می کنید. اما در نهایت شما ماشینی دارید که دقیقاً مطابق با خواسته های شماست و متفاوت است. طراحی سایت اختصاصی هم دقیقاً به همین شکل است. ممکن است شما ایده ای داشته باشید یا نیاز داشته باشید سایتی داشته باشید که خیلی اختصاصی باشد. در این صورت آن را بصورت اختصاصی سفارش می دهید و البته هزینه بیشتری می کنید اما در نهایت سایتی که تحویل می گیرد دقیقاً مطابق با نیازهای شماست. خب مسلماً توسعه آن نیز نیاز به زمان بیشتری دارد.

کد کوتاه :

https://tetaco.ir/?p=364
Share on print
Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
دیدگاه ها

2 دیدگاه در “آشنایی با خدمات طراحی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top